Czy paliwa alkilatowe mogą być stosowane w sprzętach domowych?

Liczne zalety paliwa alkilatowego, takie jak wydajność, ochrona zdrowia i środowiska naturalnego sprawiają, że chcemy korzystać z nich nie tylko w przedsiębiorstwie, ale też w domu. Czy można stosować tę grupę paliw do zasilania urządzeń przeznaczonych do pracy w ogrodzie, np. kosiarek? A do innych, wyposażonych w silniki dwu- lub czterosuwowe? Jeśli nie znasz (jeszcze) odpowiedzi na te pytania, przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się z niego:

• Czym są paliwa aliklatowe?
• Jakie korzyści wynikają ze stosowania paliw aliklatowych?
• Jakie zastosowanie mają paliwa aliklatowe w gospodarstwie domowym?
• Dlaczego warto zasilać np. kosiarkę paliwem aliklatowym?
Jeśli nie znajdziesz tu wszystkich interesujących Cię odpowiedzi, skontaktuj się z nami. Specjaliści AlkiPower chętnie wysłuchają pytań i rozwieją ewentualne wątpliwości. Zapraszamy!

Czym są paliwa alkilatowe?

Choć szturmem zdobywają rynek, paliwa alkilatowe nie są jeszcze wszystkim znane. Zanim rozpatrzysz możliwość stosowania ich do urządzeń domowych zasilanych benzyną, pozwól, że przybliżymy Ci ten produkt.
 
Paliwa alkilatowe są uważane za niezwykle czyste. Powstają z kopalnianych węglowodorów gazowych w procesie nazywanym alkilowaniem (rafinacja ropy naftowej). Nadmiar gazu z destylacji ropy naftowej i instalacji krakingu łączy się i w ten sposób powstaje ciekły alkilat. Po dodaniu kilku starannie dobranych składników w odpowiednich proporcjach otrzymujemy gotowe paliwo nadające się oczywiście do użytku domowego. 

Jakie korzyści wynikają ze stosowania paliw aliklatowych?

Zanim zdecydujesz o przetestowaniu i regularnym stosowaniu paliw aliklatowych, poznaj ich zalety. Lista korzyści wynikających ze stosowania tego rodzaju benzyny jest długa, ale przybliżymy Ci najważniejsze punkty:
 
• Paliwo alkilatowe chroni silnik np. kosiarek – przy spalaniu nie powstaje kamień ani żywica, zatem komora silnika nie jest narażona na powstawanie osadów. Brak także uszkodzeń części gumowych, przewodów i wreszcie korozji metalu;
• Skład paliw jest taki, że nie zawiera substancji uznawanych za trujące, toksyczne, wywołujące choroby – możesz zatem bez obaw stosować je do zasilania urządzeń przydomowych, w miejscach, które użytkują Twoi najbliżsi, np. w ogrodzie;
• Twoje najbliższe otoczenie nie jest narażone na zanieczyszczenia – zasilanie maszyn ogrodniczych paliwem aliklatowym nie powoduje degradacji środowiska lądowego i wodnego. Możesz cieszyć się wypoczynkiem we własnym ogrodzie pozbawionym trujących związków i drażniących zapachów.

Jakie zastosowanie mają paliwa aliklatowe w gospodarstwie domowym?

Wszystkie cechy paliw alkilatowych sprawiają, że są one chętnie wybierane do użytku przemysłowego, w firmach i przedsiębiorstwach. Czy i jak sprawdzą się w zastosowaniu domowym? Na to pytanie jest jedna prawdziwa odpowiedź: Tak!
 
Oto przykładowe urządzenia, sprzęty wykorzystywane w celach prywatnych, które można zasilać paliwem aliklatowym:
 
• kosiarki ogrodowe,
• quady,
• skutery,
• pilarki spalinowe,
• podkaszarki.
 
Dobra wiadomość jest taka, że również Twoja ogrodowa kosiarka lub inne sprzęty z silnikami dwu- i czterosuwowymi mogą być zasilane paliwami aliklatowymi. To możliwe nawet w przypadku starszych sprzętów (choć wtedy warto sprawdzić, czy zgorzeliny układu wydechowego nie są zapchane, jeśli tak, należy najpierw przeprowadzić ich odkamienianie). Ponadto czasem wymagana jest zmiana ustawień silnika (regulacja śrubą L) ze względu na to, że aliklaty są rzadsze od benzyny Pb95.

Dlaczego warto zasilać np. kosiarkę paliwem aliklatowym?

Czy wiesz, że nawet niewielka kosiarka lub podkaszarka spalinowa, z jakiej korzystasz w swoim ogrodzie może emitować bardzo dużo zanieczyszczeń? Amerykańskie badania pokazują, że spalinowy sprzęt ogrodniczy – to niemal w połowie kosiarki do trawy – emituje nawet 26 mln ton zanieczyszczeń do atmosfery ! Zastąpienie zwykłej benzyny alkilatami znacznie zmniejszy ilość dwutlenku węgla, przyczyniając się do ochrony środowiska naturalnego – zarówno w Twojej okolicy, jak i na świecie.
 
Ponadto, paliwa alkilatowe chronią części urządzeń, zatem te są mniej podatne na awarie, wymagają rzadszego czyszczenia czy konserwowania, pracują wydajnie i sprawnie. Inwestujesz w sprzęt na lata, bez obaw, że po dwóch sezonach przestanie działać z powodu rdzy czy zapchanych przewodów.  

Zobacz także: