Obecnie od paliw oczekujemy nie tylko tego, aby były wydajne. Coraz częściej przy wyborze benzyny bierzemy pod uwagę jej skład, a więc to, czy jest ekologiczna. Okazuje się, że czyste paliwo jest dobre nie tylko dla ludzi i środowiska, ale też dla samych maszyn, bo chroni ich silniki przed mocnymi zabrudzeniami, a co za tym idzie także przed szybszym zużywaniem się i niszczeniem. Pod tym kątem paliwo alkilatowe wypada bardzo dobrze – to najczystsza forma paliw produkowana jedynie w niewielu rafineriach na świecie! Zobacz, dlaczego jest dobrym, ekologicznym wyborem.
Jeśli chodzi o sposób wytwarzania, to paliwo alkilatowe powstaje podobnie jak tradycyjne z węglowodorów kopalnych, czyli ropy naftowej. Różnice zaczynają się jednak na najwyższym etapie destylacji ropy, gdzie zastosowanie znajduje wyjątkowa technologia, która obejmuje następujące procesy:
- alkilację,
- łączenie i skraplanie gazów z destylacji ropy naftowej,
- instalację krakingu.
W efekcie paliwo jest wyjątkowo czyste i ma doskonałe walory użytkowe. Zapraszamy Cię na porównanie benzyny tradycyjnej z alkilatową pod względem zawartości różnych substancji, jak również do zapoznania się z długą listą jego zalet (także środowiskowych).
Porównanie z tradycyjnym paliwem
Aby zrozumieć przewagę paliwa alkilatowego nad tradycyjnym, trzeba porównać je między sobą na dwóch płaszczyznach – jak powstają i jaki mają skład finalny.
Produkcja paliwa tradycyjnego a powstawanie benzyny alkilatowej
Klasyczne paliwo, które znamy ze stacji benzynowych jest mieszane ze wszystkich dostępnych strumieni rafineryjnych – chodzi oczywiście o obniżenie kosztów produkcji i dystrybucji. W porównaniu do niego, paliwo alkilatowe MARLINE Premium to mieszanka wyłącznie wybranych kilku strumieni celem uzyskania najczystszego i najbezpieczniejszego paliwa klasy Premium.
Zawartość szkodliwych substancji w produkcie końcowym
W zwyczajnej benzynie jest nawet… 100 różnych składników. Z takiego połączenia powstaje produkt, który jest szkodliwy dla środowiska i maszyn, duszący, a nawet trujący. W porównaniu z nim benzyna alkilatowa ma bardzo prosty skład – to tylko około 5-6 składników, które w połączeniu są znacznie bardziej przyjazne dla otoczenia oraz silników urządzeń spalinowych.
Skład opracowany z myślą o ludziach, środowisku i silnikach maszyn
Przy prezentacji paliwa alkilatowego nie sposób pominąć znaczenia składu, który jest niezwykle starannie opracowany. Podwyższona norma oktanowa gwarantuje efektywną pracę zarówno na zimnym silniku i małych obrotach, jak i na pełnej mocy, po dłuższym czasie i pod dużym obciążeniem. Z kolei obniżona zawartość olefin przyczynia się do redukcji powstawania sadzy, spalin, zgorzelin oraz nagarów – dla czystego, bardziej wydajnego silnika. W składzie paliwa alkilatowego MARLINE Premium występuje tylko śladowa ilość związków tlenowych czy węglowodorów aromatycznych. Mniej jest także szkodliwych pierwiastków – ołowiu, manganu i siarki. Dzięki temu szkodliwość paliwa alkilatowego dla środowiska jest znacznie mniejsza, opary i spaliny zdecydowanie czystsze, a duszący zapach nie występuje.
Jaki olej jest wykorzystywany w MARLINE Premium?
MARLINE dla posiadaczy spalinowych urządzeń dwusuwowych proponuje gotową mieszankę paliwa z olejem. Dzięki temu paliwa alkilatowe Marline Premium 2T w pełni gwarantują doskonałe, ekologiczne właściwości. Użyty w mieszance olejJASO FD to produkt o bardzo wysokiej wydajności. Jest on zgodny z wymaganiami producentów silników, a także:
- biodegradowalny w 64% zgodnie z testami OECD 301B,
- redukujący dymienie i osadzanie się nagaru,
- o bardzo dobrych właściwościach niskotemperaturowych,
- z bardzo ograniczoną zawartością popiołu siarczanowego .
W mieszance znajduje się wagowo 2,8% oleju, co odpowiada około 2,2% objętości. Zalety z wyboru paliwa alkilatowego zamiast tradycyjnej benzyny
- Mniejsza emisja spalin do środowiska
Paliwa alkilatowe mają znacznie niższą zawartość węglowodorów aromatycznych takich jak: benzen, toluen i ksylenktóre są uznawane za substancje silnie szkodliwe dla środowiska, rakotwórcze i toksycznedla zdrowia człowieka. Ich spalanie prowadzi do mniejszej emisji szkodliwych substancji, co jest korzystne z punktu widzenia ochrony atmosfery.
- Niska zawartość siarki
Paliwa te charakteryzują się również niską zawartością siarki, co przyczynia się do zmniejszenia emisji dwutlenku siarki (SO2) – jednego z głównych czynników powodujących kwaśne deszcze. Duża stabilność Alkilaty charakteryzują się wysoką stabilnością termiczną i chemiczną. Dzięki temu paliwa te można przechowywać w silniku maszyny do 3 lat, a w zamkniętym kanistrze nawet do 5. Nie ma konieczności zmiany paliwa na zimowe oraz ciągłego zmieniania ustawień silnika. Wysoka stabilność, którą charakteryzują się paliwa alkilatowe Marline poprawia nie tylko efektywność pracy silnika, ale zwiększa komfort użytkowników. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem paliwa ekologicznego, którego wydajność pozostaje na niezmiennie wysokim poziomie, rozważ paliwa alkilatowe MARLINE Premium, jako jeden z najlepszych obecnie produktów chroniących środowisko oraz silniki maszyn i urządzeń spalinowych.