Czym jest benzyna alkilatowa?

Można by pomyśleć, że benzyna to benzyna. I to wcale nie jest zaskakujące. Wlewasz coś do baku, ciągniesz linkę rozrusznika i prędzej czy później silnik ożyje. 

 
Ale to naprawdę nie jest takie proste. Istnieje cała gama różnic między benzyną alkilatową a benzyną, którą można dostać na dystrybutorze na standardowej stacji benzynowej. Kluczową różnicą jest to, że benzyna alkilatowa jest wyjątkowo czystą formą paliwa. Paliwo alkilatowe jest wytwarzana z węglowodorów gazowych występujących w paliwach kopalnych: są to rodzaje pary lub gazu, które powstają podczas rafinacji ropy naftowej. Proces ten nazywa się alkilacją i polega na łączeniu nadmiaru gazów z destylacji ropy naftowej i instalacji krakingu, w wyniku czego powstaje ciekły alkilat. Następnie miesza się kilka dodatkowych składników, w wyniku czego powstaje gotowe paliwo. 
 
Zapewnia to paliwo znacznie czystsze niż tradycyjna benzyna. Zawartość szkodliwych węglowodorów aromatycznych, takich jak benzen i związki poliaromatyczne (WWA) jest bliska zeru. 
 
Wszystko, co musisz zrobić, aby zobaczyć różnice, to zajrzeć do silnika. Jeśli porównasz części silnika napędzane konwencjonalną benzyną z częściami silnika napędzanymi benzyną alkilatową, różnica będzie doskonale widoczna. Silnik napędzany benzyną alkilatową będzie znacznie czystszy, podczas gdy drugi silnik będzie wykazywał znacznie wyższy poziom sadzy i osadów w wielu miejscach. 

Czyste opalanie

Jeśli wlejesz odrobinę konwencjonalnej benzyny do pojemnika i taką samą ilość benzyny alkilatowej Aspen do innego pojemnika, a następnie zapalisz obie, różnica będzie również doskonale widoczna. Płomień wytwarzany przez konwencjonalną benzynę wytwarza znacznie więcej sadzy, podczas gdy benzyna Aspen pali się czysto i jasno. Kiedy ciecze skończą się spalać, pojemnik, w którym znajdowała się benzyna Aspen będzie czysty, podczas gdy ten, który zawierał konwencjonalną benzynę, zostanie z brązowymi i czarnymi nalotami i osadami. 
 
Jedną z rzeczy, która robi różnicę, są pozostałości popiołu w paliwie, które zawierają węgiel i tworzą osady. 

Szwedzki wynalazek

Jak zauważyłeś, o benzynie alkilatowej mamy wiele do powiedzenia. I to nie jest takie zaskakujące. W końcu to my wymyśliliśmy ten produkt wiele lat temu. Założyciel firmy, Roland Elmäng, był przedsiębiorczym inżynierem, który nie mógł przymykać oczu na fakt, że pracownicy leśni cierpieli na bóle głowy i choroby z powodu oparów wytwarzanych przez ich piły łańcuchowe. Roland przypomniał sobie, że w czasie II wojny światowej z gazów wytwarzanych podczas rafinacji ropy naftowej wytwarzano wysokooktanowe paliwo, co doprowadziło go do opracowania benzyny alkilatowej Aspen. Rozwój, który trwa do dziś i który umieścił nas w światowej czołówce w naszej branży. 
 
Roland Elmäng chciał czynić dobro. My też. To jego wiara do dziś charakteryzuje naszą działalność. I dlatego mówimy, że Aspen jest paliwem dla ludzi, którym zależy.

Zobacz także: