Jakiego paliwa powinieneś używać w swojej maszynie?

OK, więc zdałeś już sobie sprawę, że możesz skorzystać na przejściu z benzyny klasycznej na paliwo Aspen. Doskonale! Ale które paliwo alkilatowe wybrać? 

 
Powód, dla którego to pytanie jest konieczne, jest dość prosty: różne silniki potrzebują różnych rodzajów paliwa. Dwa główne produkty Aspen noszące nazwy Aspen 2 i Aspen 4. Aspen 2 jest zwykle używane w silnikach dwusuwowych, a Aspen 4 w silnikach czterosuwowych. Wydaje się logiczne, prawda? 
 
Istnieje wiele innych ważnych powodów, dla których te paliwa nie powinny być mieszane losowo. Jednym z takich powodów jest to, że Aspen 2 zawiera 2% w pełni syntetycznego oleju silnikowego. Większość silników dwusuwowych jest zaprojektowana do pracy na paliwie, w którym kilka procent całkowitej objętości stanowi olej, który działa jak smar. Aspen 2 jest gotową do użycia mieszanką paliwa z olejem, którą używasz bez potrzeby dodatkowego dolewania oleju. Jednak w silnikach czterosuwowych smar do silnika zwykle pochodzi z oddzielnej miski olejowej. Jeśli nie masz pewności, czy Twój silnik jest modelem dwusuwowym, czy czterosuwowym, sprawdź, czy jest osobna miska olejowa lub bagnet. Jeśli tak, masz silnik czterosuwowy, więc powinieneś użyć Aspen 4. 

Od każdej reguły są wyjątki

Tego rodzaju praktyczne zasady są zawsze przydatnym źródłem wiedzy, jednak każda reguła ma swoje wyjątki i tu też tak jest. Oznacza to, że istnieją silniki dwusuwowe z oddzielnym zbiornikiem oleju i do nich należy użyć Aspen 4. Ważne jest, aby poznać typ silnika przed napełnieniem zbiornika. Na przykład, jeśli miałbyś mieć silnik dwusuwowy bez oddzielnego zbiornika oleju i miałbyś go eksploatować bez domieszania jakiegokolwiek oleju, w skrzyni korbowej nie byłoby smaru. Spowodowałoby to uszkodzenie silnika. 

Inne produkty

Oprócz Aspen 2 i Aspen 4 w asortymencie Aspen posiadamy również szereg innych produktów. 
 
Aspen D to olej napędowy, w którym 100% węglowodorów pochodzi ze źródeł odnawialnych. Zostało on opracowany do silników diesla, specjalnie dla użytkowników, którzy zwracają uwagę na ludzi, maszyny i środowisko. Aspen D może być przechowywany od trzech do czterech razy dłużej niż standardowy szwedzki lub europejski olej napędowy. Ponadto gwarantuje brak RME. 
 
Wszystkie te czynniki współpracują ze sobą, aby zapewnić zwiększone bezpieczeństwo eksploatacji i zmniejszyć ryzyko zatkania filtrów i wtryskiwaczy, co z kolei zmniejsza ryzyko awarii silnika. Aspen D jest produkowany głównie dla małych silników wysokoprężnych z prostymi lub bez systemów kontroli emisji. Mogą to być wibratory gruntowe, minikoparki, generatory, sprężarki, podnośniki budowlane, kosiarki, nośniki narzędzi, wózki widłowe, urządzenia do czyszczenia gorącą wodą i podgrzewacze oleju napędowego.  
TE MASZYNY Z reguły działają na ASPEN 2 
Zwróć uwagę na słowo „zwykle” w tytule – generalnie są wyjątki we wszystkich kategoriach. 
 
TE MASZYNY Z reguły działają na ASPEN 4 
Zwróć uwagę na słowo „zwykle” w tytule – generalnie są wyjątki we wszystkich kategoriach. 

Zobacz także: